Doporučujeme
rodinny-erb.jpg

Rodinný erb

cena dohodou
Návštěvy:
Today: 53All time: 215095

Rodová-heraldika-Cavallar-von-Grabensprung

Rodina římsko-katolického vyznání, kterou založil Jakob Cavallar, narozený r. 1767 v Miláně, majitel továrny na klobouky v Praze.

Rakouský rytířský stav spolu s predikátem "von Grabensprung" na základě majestátu císaře Františka Josefa I. ze dne 21. března 1856 pro Ferdinanda Cavallara, císařsko-královského majora jako rytíře Leopoldova řádu. 

 

Erb (1856): Štít dělený a spodní polovina polcena. 1. pole zlaté s černou orlicí s červeným jazykem. 2. pole mdro-červeně dělené se třemi zlatými hvězdami v postavení 1,2. 3. pole červené se stříbrným obrněným ramenem svírajícím v dlani meč se zlatým jílcem, záštitou a hlavicí. Klenoty dva na korunovanýc turnajských přilbách. 1. černo-zlatá přikrývadla, rostoucí černá orlice s červeným jazykem. 2. červeno-zlatá přikrývadla, tři pštrosí pera, modré, zlaté a červené.

 

Nejvýznamnějším členem rodiny byl Wilhelm Cavallar von Grabensprung (25. 2. 1889 Ústí nad Labem +20. 12. 1957 Vídeň), syn předešlého. Po obsolvování Tereziánské vojenské akademie ve Vídeňském Novém městě roku 1909 nastouppil službu u pěšího pluku č. 92 v Chomutově.

Počátkem světové války byl v hodnosti nadporučíka velitele 13. roty svého pluku. V boji proti srbské divizi Timok dobyl v Šašinci na řece Sávě poblíž Sremské Mitrovice srbské dělostřelecké postavení. S pomocí získaných zbraní zničil most přes Sávu a pomohl tak zabránit srbské ofenzivě. Krátce nato byl těžce zraněn.

Po zotavení se nechal zapsat do řad rodícího se c. a k. letectva, kde v roce 1915 plnil úkoly jako pozorovatel a později byl převelen do generálního štábu. Za akci vedoucí ke zničení mostu v Šašinci vyl Wilhem Cavallar vyznamenán rytířským křížem Vojenského řádu Marie Terezie, který mu předal císař Karel I. ve vile Wartholz 17. srpna 1918. Podle statutů řádu měl být vyznamenaný povýšen do stavu svobodných pánů. Po rozpadu Rakouska-Uherska se major Cavallar von Grabensprung stal vrchním velitelem tzv. Volkswehru.

Po skončení mírových jednání se vrátil zpět do vlasti a stal se občanem Československé republiky, jako civilista pracoval v zemědělství a průmyslu (stal se ředitelem továrny). Československé ozbrojené síly jej jako Němce degradovaly,  v době okupace roku 1938 získal všechny vojenské hodnosti a pocty zpět. Po roce 1945 byl jako etncký Němec odsunut a přišel o veškerý rodinný majetek. Konec svého života strávil jako major na odpočinku v Rakousku (Brünner Taschenbuch Bde. II, V, IX, XIII, XVI und XIX., FRANK-DÖFERING, Peter - Adelslexikon des österreichischen Kaisertums 1804-1918, Herden, Wien 1989, Seite 261, Rz. 1192, 1193, GHdA-Adelslexikon Band 2 (58), 1974, s. 262, Taschenbuch der Adeligen Häuser Österreichs 1905, Stammreihe, Ältere Genealogie, s. 136-140)

 

Autor: heraldikaerby  

Štítky: Cavallar-von-Grabensprung, erby-české-šlechty, rodová-heraldika, heraldická-znamení, historie-heraldika, wappen, heraldry, coat-of-arms

Sponzoruje:  http://www.furminator-shop.cz/domains/furminator-shop.cz/