Doporučujeme
rodinny-erb.jpg

Rodinný erb

cena dohodou
Návštěvy:
Today: 59All time: 215101

Heraldická-znamení-Kelpie

Kelpie patří mezi tzv. vodní koně žijící v řekách a jezerech. Jedná se o prastaré monstrum žijící ve Skotských keltských legendách mající svého příbuzného v Norsku, kde se jmenuje Nokk, na ostrově Man najdeme Glashtyna a v Irsku je známý pod jménem Phooka.

Dnes se předpokládá, že jméno těchto legendárních koní může pocházet ze skotské keltštiny ze slova "cailpeach" nebo "colpach". Původní podobou kelpie byla tmavá rohatá obluda, napůl kůň a napůl býk, která se ráda a často měnila v bílého koně.

Některé starobylé příběhy popisují Kelpie jako silná a mohutná zvířata, která neznalým náhodným pocestným připadala jako ztracení koně nebo poníci, snad jen jejich neustále mokrá hříva byla varováním před nebezpečím. Jejich kůže připomínala tuleně, byla hladká a na omak ledově chladná.

Někdy na sebe braly i lidskou podobu a měnily se v v pohledného mladého muže s vlhkými vlasy plnými vodních rostlin. Některé pověsti tvrdí, že se Kelpie naopak dokáže proměnit v překrásnou dívku, která pak lákala muže do pasti.  

Dnešní podoba kelpie se trochu od té původní změnila, má šedou nebo černou barvu a ocas ryby, místo kopyt plovací blány a i dnes se dokáže změnit v krásného sněhobílého hřebce. Pokud si na něm člověk vyjede, kelpie neomylně zamíří do tmavých vod a jezdce utopí. Kelpie svým kvílivým nářkem upozorňuje na blížící se bouři.

O jeho prastarém původu svědčí záznamy, že již svatý Columban jednoho vyhnal z řeky Ness a který byl daleko později ztotožněn s příšerou žijící v jezeře Ness (Loch Ness). Jediný způsob jak bylo možné Kelpie zkrotit byla jeho uzda, pokud někdo tuto uzdu získal a koníkovi ji nasadil získal krotkého pomocníka, který měl sílu za deset koní a mnohem větší odolnost.

Tvrdí se, že klan MacGregorů měl takovou uzdu ve svém majetku a ta je chránila před vodními koníky z jezera Slochd po mnoho generací. Ačkoliv je Kelpie prastarého původu a na skotské Vrchovině ji zná každé dítě do heraldiky pronikla poměrně zřídka.

Zdroj: Lt. Colonel Gayre of Gayre and Nigg, The Armorial Who is Who 1961-62, First Edition, heslo: Pirie-Gordon of Buthlaw, s. 39.   

Krásný heraldický příklad použití Kelpie je v erbu Charlese Harryho Pirrie-Gordona z Buthlaw, který úřad Lorda Lyona zaregistroval 24. ledna 1958, blason: Štít čtvrcený s červenou hlavou štítu se stříbrným heroldským křížem a v první čtvrti je klenot anglického erbu-na královské koruně zlatý anglický korunovaný leopard (symbol člena řádu sv. Jana Jeruzalémského, anglické větve), 1.-4. pole zlaté s černou utrženou hlavou kance, s červenou zbrojí a jazykem, provázenou třemi zelenými hruškami vždy se dvěma zelenými lístky (Pirrie), 2.-3. pole modré se zlato-modře šachovaným břevnem provázeným třemi zlatými utrženými kančími hlavami s červenou zbrojí a červeným jazykem v postavení 2-1, mezi horními hlavami malá zlatá pětihrotá hvězdička (označení třetího syna, Gordon). Pod štítem je podložen osmihrotý maltézský kříž. Klenotem je na přilbě určené pro britské baronety nebo rytíře případně držitele velkokříže některého z řádů se zlato-zelenou točenicí a zeleno-zlatými přikrývadly je ze zeleného věnce tvořeného zprava listím hrušky a zleva listím břečťanu spojené zlatou přezkou, vyrůstající krk laně v přir. barvě držící v tlamě stříbrný půlměsíc hroty dolů. Štítonoši jsou: vpravo laskavý rohatý deštný dráček v přir. barvách (červená hlava se zelenými hustými vousy, modrými pysky a jazykem, stříbrným parožím jako srnec a zlatou hřívou, tělo je svrchu modré přecházející v zelenou a na břiše ve zlatou, spodní část těla a nohy přecházejí z modré do červené až po zlatou-barvy duhy), drak stojí na zeleném pažitu.  Levý štítonoš zmíněného erbu je popisován jako water Kelpie-stříbrný vodní kůň se zlatou hřívou a zlatými plovacími blánami, rybí ocas zelený, červená uzda s černým kováním, na zádech má koník červenou látku a na ní černé sedlo. Koník stojí na stříbrno-modrých vlnách. Heslo ve formě válečného pokřiku: VIRTUTE ET ASTUTIA je vyšito modrým písmem na zlaté stuze zeleně podšité. 

Autor: heraldikaerby

Štítky: Kelpie, heraldická-monstra, heraldická-znamení, rodová-heraldika, heraldry, coat-of-arms, wappen, heraldik

Sponzoruje: http://www.slevyzbozi.com/