Doporučujeme
rodinny-erb.jpg

Rodinný erb

cena dohodou
Návštěvy:
Today: 43All time: 214969

Heraldická-znamení-Caretyne

Sir Francis Bryan, tudorovský dvořan, voják, námořník, diplomat, básník a člověk s pozoruhodnou schopností vytvářet politické intriky, byl jediným příslušníkem anglické šlechty, který užíval jako své badge monstrum zv. Caretyne.

 

 

Je zobrazeno na jeho standartě jako tvor, který se podobá černému býku s hlavou heraldikého tygra. Jeho kůže je poseta třpytivými zlatými skvrnami (kotoučky), má rozštěpená kopyta, na hlavě rohy, tesáky, hřívu a chlupy má zlaté a z tlamy a uší mu neustále šlehají plameny, pokud otevře svou tlamu jeho dech žhne do okolí.

V moderní době se zobrazuje s kančím čenichem a páráky. Původ této nestvůry je neznámý, ale lze předpokládat i jistou souvislost mezi Caretynem a Gorgonou (Badge Sira Francise Bryana, viz: College of Arms, London, ms. I. 2, fol. 134. Banners Standards and Badges from a Tudor Manuscripts in the College of Arms with an Introduction by Lord Howard de Walden, The de Walden Library MCMIV, s. 285. Description of the Standards of Peers and Knights in the Reign of Henry the Eighth. About 1520, in: Excerpta Historica or, Illustrations of English History, London 1833, J. Vinycomb, Fictitious et Symbolic Creatures in Art with special reference to their use in British Heraldry, London 1896) popřípadě s heraldickým tygrem, což dokazuje vyobrazení Caretyne na osobní standardě Sira Francise.

Pokud je Caretyne napaden a cítí se ohrožen, na svého soupeře útočí především svými rohy a je neúprosným bojovníkem. Pokud v souboji nejsou rány rohy pro nepřítele dostatečně odstrašujícím argumentem použije Caretyne svůj ohnivý dech obdobně jako plamenomet.

V moderní době tj. roku 1985 se Caretyne objevil jako jeden ze štítonošů erbu londýnského cechu obchodníků s uhlím (THE WORSHIPFUL COMPANY OF FUELLERS), tělo býka je černé, černá hlava s kančím čenichem se zlatými rohy, chlupy, zuby a paznehty, z tlamy a uší chrlí plameny.

 

Zdroj, kde se dočtete o mnoho více podrobností a symboliku jednotlivých figur http://www.fuellers.co.uk/index.php?files=Amorial_Bearings

 

Blason: Štít červený se zlatým širokým kůlem na koncích rozšířeným až do krajů štítu a na něm černý panter ve skoku chrlící z tlamy oheň mající na hlavě červenou pohanskou korunu, provázený třemi černými routami (diamanty), na červených polích je zlatý svazek dřeva svázaný černým pásem nasazený na stříbrném vztyčeném meči se zlatou rukojetí. Klenotem je na kbelíkové přilbě s červenou pohanskou korunou a červeno-černě polcenými přikrývadly, podšitými zlatou látkou, rostoucí zlatý drak držící v pařátech loď na převážení uhlí se zlatými plachtami, dračí křídla jsou zlato-černě polcena a přes ně je položeno vlnité kosmé břevno shodných barev s lemováním opačných barev a na břevně jsou tři routy opačných barev. Štítonoši: vpravo zpět hledící černé caretyne se zlatými chlupy, hřívou, rohy, kly a paznehty, na krku má zlatý obojek se třemi zlatými visícími kruhovými články řetězu, vlevo černý zpět hledící bazilišek se zlatým zobákem, lalokem, hřebenem a křídly, na zlatých pařátech jsou červené drápy, na konci ocasu je hlava dráčka chrlící z tlamy oheň. Heslo: IN CARBONE ROBUR NOSTRUM (naše síla je v uhlí), černý nápis na zlaté modře podšité stuze.

Autor: heraldikaerby

Štítky: Caretyne, heraldická-monstra, heraldická-znamení, rodová-heraldika, heraldry, coat-of-arms, wappen, heraldik

 

Sponzoruje: http://www.mop-rotacni.cz/