Doporučujeme
rodinny-erb.jpg

Rodinný erb

cena dohodou
Návštěvy:
Today: 59All time: 215101

Heraldická-znamení-Camelopard-Camelopardel

Obluda, jejíž původ můžeme vystopovat až do doby Římské říše, se nazývá camelopard. Tato půvabná bestie vypadá jako velbloud potažený kůží z leoparda.

Dnes je již jasné, že camelopard byl středověkým pojmenováním obyčejné žirafy, jejíž zkomolený popis stál s největší pravděpodobností u zrodu tohoto heraldického monstra. Je velmi pravděpodobné, že některý rytíř vracející se z křížové výpravy uviděl toto, v tehdejší Evropě, neznámé zvíře a jeho podivný vzhled si dokázal vysvětlit jen spojením leoparda a velblouda. 

Opravdu překrásným příkladem cameloparda jako štítonoše je památka na Sira Williama Chamberlaina, rytíře řádu Podvazku v kostele East Harling, kde je umístěn erb, blason: Štít červeno-stříbrně čtvrcený, 1.-4. pole se zlatou sníženou krokví provázenou třemi zlatými hřebenatkami a stříbrným trojlaločným turnajským límcem (Chamberlain), 2.-3. pole, modrý trnitý ondřejský kříž (Tolthorpe). Klenotem je na kolčí přilbě s červeno-modrou točenicí a červenými, hermelínem podšitými přikrývadly, stříbrný krk osla. Štítonoši dva camelopardi. Štít je obtočen řádem Podvazku.

Sir William Chamberlain pocházel z Geddingu v hrabství Suffolk. Se svou manželkou Annou se usadil na panství svého tchána Roberta z Harlingu. Sir William byl voják, který sloužil pod velením vévody z Bedfordu ve Francii, kde se stal guvernéren v Craill-sur-Oise (dnes Creil, asi 30 km severně od Paříže). Byl stoupencem strany lancasterské. Kolem roku 1461 byl přijat mezi rytíře řádu Podvazku jako 186 v pořadí. Po smrti byl pohřben v kapli kostela v East Harlingu, kde se dodnes dochoval výše popsaný erb. 

Dalším příkladem užití cameloparda v anglické heraldice je rodina Crispe z Queekes, hrabství Kent, která má v klenotu svého znaku cameloparda, blason: Štít čtvrcený, 1.-4. pole pokryté hermelínem s břevnem stříbrno-černě šachovaným, 2.-3. pole zlaté s černou sníženou krokví a na ní pět zlatých koňských podkov. Klenotem je na kolčí přilbě s černo-zlatou točenicí, stříbrný camelopard posetý černými kotoučky mající na krku zlatý obojek z něhož visí zlatý řetěz obtáčející camelopardův hřbet.

V podstatě úplně stejnou obludou je camelopardel, který se o cameloparda liší jen tím, že na hlavě má dvojici rohovinových, dozadu zahnutých dlouhých rohů.

Autor:  heraldikaerby

Štítky: Camelopard-Camelopardel, heraldická-monstra, heraldická-znamení, rodová-heraldika, heraldry, coat-of-arms, wappen, heraldik

Sponzoruje: http://www.slevyzbozi.com/