Doporučujeme
rodinny-erb.jpg

Rodinný erb

cena dohodou
Návštěvy:
Today: 59All time: 215101

Heraldická-znamení-Bonacon

Je nesnadné říci jakou alegorii či symbol Bonacon (Bonnacon, Bonasus) představuje. Toto monstrum bylo známo již Aristotelovi a Plinius st. o něm poznamenává (Plinius St., Kapitoly o přírodě, Kniha VIII, s. 16, Svoboda, Praha 1974):

„...Bonasus pochází z Paeonie. Má hřívu koně, ale jinak se podobá býku. Rohy má tak zatočeny proti sobě, že jsou nevhodné k boji, když na něj někdo zaútočí, uteče a na svého protivníka vyvrhne dávku exkrementů, které mohou vystříknout do vzdálenosti až tří furlongů (1 furlong = 1/8 míle, cca 201m).

Kontakt pronásledovatele s bonaconovými exkrementy způsobí lovci popáleniny jako by se dotkl ohně“. Autor Cambridgeského bestiáře napsal, že jeho rohy jsou tak zatočené, že když se Bonacon uhodí do hlavy může se zranit o své vlastní rohy.

Toto zvláštní monstrum, které má evidentně původ ve východoevropském zubrovi, lze objevit pouze v anglické heraldice a to jen ve dvou případech a ještě jen v klenotech. V roce 1560 Sir Gilbert Gethick, erbovní král zv. Podvazek (Garter King of Arms) udělil „a Bonacon´s Head (couped, uříznutou)“ černou se stříbrnými rohy a stříbrnou hřívou jako klenot erbu Richarda Candelera (Candlera) of Walsingham z hrabství Norfolk (Rodina Candler je velmi starobylá a její hlavní sídla se nacházela vhrabstvích Norfolk a Suffolk. Jméno bylo často psáno ve formě Candeler a v hlubokém středověku též Kaendler. Její původ je saský, jedna z rodových větví vymřela již za vlády královny Alžběty I. J. Burke, A genealogical a. heraldic History of the Commoners of Great Britain a. Ireland, Vol. I., London 1836, s. 105). 

V následujícím roce byla udělena Bonaconova červená hlava utržená (erased) se zlatou korunou navlečenou na krku a se zlatými rohy a hřívou Hugovi Hollynside alias Hollenshedovi z Bosley v hrabství Cheshire (Joseph Foster, Grantees of Arms..., London 1915, s. 127). Lze říci, že jmenované příklady jsou do dnešní doby jediné, kdy se Bonacon objevil alespoň částečně v oficiální heraldice.

Autor: heraldikaerby

Štítky: Bonacon, Bonnacon, heraldická-monstra, heraldická-znamení, rodová-heraldika

Sponzoruje: http://www.furminator-shop.cz/domains/furminator-shop.cz/