Doporučujeme
rodinny-erb.jpg

Rodinný erb

cena dohodou
Návštěvy:
Today: 52All time: 215094

Heraldická-znamení-Bobr-okřídlený

Ačkoliv je bobr ve střední Evropě vzácné kožešinové zvíře a na pokraji vyhubení, v heraldice symbolizuje obětavost a mírumilovnost, kromě toho je považován za příklad pracovitosti a přičinlivosti.

V českých rodových erbech je stejně jako přírodě velmi vzácný (28. října 1561 získali bratři Cyprián, Jan a Mikuláš Roudničtí erb s bobrem a přídomek „z Mydlovar“, viz Heraldika, Bulletin pro pomocné vědy historické, roč. XIII, 1980, s. 86-7. Almanach českých šlechtických a rytířských rodů 2007, Praha 2007, s. 349-352, heslo: Roudnický z Mydlovaru).

Není známo, že by v některých středověkých erbovnících byl zobrazen jako heraldické monstrum, přesto však tvůrci erbů před rokem 1500 přisoudili tomuto savci ohromné zuby, obdobné má například divoký kanec, kde se nazývají páráky a zadní nohy opatřili plovacími blánami (viz erb v kapitole Alce).

V erbu švábské rodiny Gratex, zobrazeném v tzv. Scheiblerově erbovníku, je namalován bobr v přirozených barvách (hnědá kožešina) se zlatými zuby připomínající kančí páráky (Scheibler´sches Wappenbuch, BSB Cod. icon. 312c, s. 119, blason: Štít červený se stříbrným kosmým břevnem s bobrem přirozených barev, se zlatými zuby. Klenotem, na korunované kolčí přilbě s červeno-stříbrnými přikryvadly, sedící bobr ze štítu).

6. ledna 2003 kanadská heroldie udělila erb Harrisi Franklynu Wrightovi (The Canadian Heraldic Authority, The Public Register of Arms, Flags and Badges of Canada, Vol. IV., p. 257) v jehož klenotu se objevil okřídlený bobr, do té doby neznámé heraldické monstrum, blason: Štít modrý se zkříženými meči do tvaru X, vpravo meč mamlúckého důstojníka se zlatou rukojetí, vlevo skotský horalský meč rovněž se zlatou rukojetí. Mezi meči dvě zlaté hřebenatky nahoře a dole dvě zlaté ratolesti s borovou šiškou a dvěmi javorovými listy na každé z nich. Klenotem, na kolčí přilbě s modro-stříbrnou točenicí a modro-stříbrnými přikrývadly, je sedící červený bobr opírající se předními tlapami o zlatou hřebenatku, na zádech má zlatá vzepjatá křídla. Heslo: SERVICE HONOR DIGNITY (služba, čest, důstojnost).

Autor: heraldikaerby

Štítky: Bobr-okřídlený, heraldická-monstra, heraldická-znamení, erby-české-šlechty, rodová-heraldika

Sponzoruje: http://www.furminator-shop.cz/domains/furminator-shop.cz/