Doporučujeme
rodinny-erb.jpg

Rodinný erb

cena dohodou
Návštěvy:
Today: 45All time: 214971

Heraldická-znamení-Allocamelus

Allocamelus, v současnosti zvaný Ass-camel, což se dá volně přeložit jako oslo-velbloud, je heraldická nestvůra skládající se z velblouda jednohrbého, který má na krku oslí hlavu. Kdy a kde toto zvíře vzniklo není známo, ale britští heraldičtí badatelé tvrdí, že vlastně jediný erb, který má Allocamela v klenotu je znak obchodní společnosti zv. Eastland Company (Nord Sea Company).

Společnost byla založena roku 1579 za vlády královny Alžběty I. na podporu obchodu se Skandinávií a zeměmi při Baltickém moři, tak aby byla vytvořena dostatečná obchodní protiváha německé Hanze.

Obchodníci, kteří se sdružili v nové společnosti, tak získali pevný rámec a ochranu pro své podnikání (členstvím získali obvyklé výsady obdobných společností, např. právo užívat vlastní pečeť, zvolit guvernéra, zakládat obchodní dvory, různá práva apod.). Později byly stanovy několikrát pozměněny a za vlády krále Karla II. byly roku 1661 zakládací stanovy společnosti naposledy aktualizovány a znovu potvrzeny. (M. Sellers, The acts and ordinances of the Eastland company, London 1906)

Nešťastný znak Eastland Company nebyl nikdy oficiálně zaregistrován v anglické heroldii (College of Arms) a proto ani nelze přesně říci jak toto zvíře skutečně vypadalo, dnešní badatelé považují za pravzor Allocamela jihoamerickou lamu, která byla v té době poprvé přivezena do Evropy.

Obchodní činnost společnosti Eastland Company, ve srovnání s ostatními obdobnými organizacemi, neměla dlouhého trvání a tak zanikla i heraldická existence tohoto zvláštního zvířete.

Blason erbu Eastland Company: Zlatý štít s červenou hlavou štítu se zlatým anglickým leopardem s modrou zbrojí a jazykem. Ve štítě se na přirozeném moři houpe trojstěžník s napjatými plachtami a s vlajícími svatojiřskými vlaječkami na vrcholech stěžňů. Klenotem na točenici je přirozený allocamelus. Štítonoši: dva přirození medvědi. Heslo: DESPAIR NOT (Neztratit naději, Sir B. Burke, The General Armory ...., London 1984, s. 313.)

Je ovšem pravdou, že Maud Sellersová v knize o Eastland Company uvádí na straně XXI. předmluvy i druhou variantu klenotu erbu společnosti, který nechal vyrýt za pět liber na stříbrný pohár nový hlavní pokladník společnosti (Treasurer), blason: klenotem na točenici je archa na níž stojí havran s roztaženými křídly, vše zlaté.

 

Autor: heraldikaerby

Štítky: Allocamelus, heraldická-monstra, heraldická-znamení, heraldry, coat-of-arms

Sponzoruje: http://www.furminator-shop.cz/domains/furminator-shop.cz/