Doporučujeme
rodinny-erb.jpg

Rodinný erb

cena dohodou
Návštěvy:
Today: 55All time: 215097

Heraldická-znamení-Alce-Elk

Jistý John Bossewell, píšící na konci 16. století, se ve své knize Workes of Armorie (J. Bossewell, Workes of Armorie, In aedibus Richardi Totelli, London 1572, Fo. 112) zmiňuje o zvířeti zvaném Alce a popisuje ho podle Plinia (Plinius Starší, Kapitoly o přírodě, Kniha VIII, kap. 15., Svoboda, Praha 1974) jako: „Divoké zvíře žijící v lesích Německa (ale též ve Skandinávii a na Islandu), mající vzhled a kůži jako jelen, je ale větší a nemá na nohách klouby“. Jeho dřevoryt uvedený v renesančním armoriálu ukazuje Alce jak se opírá o dub.

I když podle citace Plinia St. je jasné, že tato obluda byla známa již za starého Říma je velmi pravděpodobné, že jejím předobrazem se stal mohutný los (latinsky Alces Alces). Alce je uváděn ve středověkých bestiářích a armoriálech, avšak jediným příkladem mě známého erbu, kde toto monstrum bylo užito je erb popisovaný právě Johnem Bossewellem ve své knize (R. Dennys, The Heraldic Imagination, New York 1976, s. 146). 

Pravděpodobně patřil cechu výrobců či prodejců svícnů, blason: Štít dělený sníženou stříbrnou krokví, horní část modrá a spodní červená se třemi stříbrnými svícny (nahoře dva a pod krokví jeden). Klenotem, na kolčí přilbě se zlato-červenou točenicí a černo-zlatými přikrývadly, je Alce přirozené barvy opírající se o zelený dub. Štítonoši jsou, vpravo stříbrný bobr s páráky jako kanec, černou zbrojí a ocasem a vlevo zelená harpije se zlatými křídly.

 

Autor: heraldikaerby

Štítky: Alce-Elk, heraldická-monstra, heraldická-znamení, heraldry, coat-of-arms

Sponzoruje: http://www.pronajem-eshopu.com/